המהפכה שחוללו מומחי השמיעה

מכשיר השמיעה שמשאיר אותך במרכז העניינים

במשך שנים נאלצו אנשים להתמודד עם בעיות שמיעה שמנעו מהם לקחת חלק פעיל בשיחה. שיטת הטיפול הייחודית של מומחי מדטון-הדים מותאמת באופן אינדיבידואלי לכל אדם ואדם. חברת Oticon הדנית פיצחה את האתגר השמיעתי בפיתוח המהפכני של טכנולוגיית ה-OPN והציגה לראשונה, מכשירי שמיעה המאפשרים שמיעה טובה על רקע רעש באופן שלא היה עד כה. השילוב בן הטכנולוגיה הדנית למומחיות הישראלית שובר את הסטיגמה ומביא את פתרונות השמיעה לעולם חדש.
לקושי השמיעתי השפעה ישירה ומרחיקת לכת על התפקוד ועל איכות החיים בכל גיל. מחקרים רבים מדגישים את הקשר שבין קשיים בזיכרון, בעיות דמנטיות, ואף שמירה על תפקוד עצמאי לבין ירידה בשמיעה בגיל מבוגר. מכאן החשיבות הגדולה במעקב שמיעתי בגיל מבוגר, ובשיקום השמיעה במקרה של ירידה בשמיעה.
ברשת מדטון-הדים רואים בבדיקת שמיעה שנתית חלק הכרחי ובלתי נפרד מהמעקב הרפואי השוטף ומסדרת הבדיקות התקופתיות המומלצות לביצוע בגיל השלישי ממש כמו בדיקת צפיפות עצם, ראיה, ממוגרפיה ועוד. לאורך השנה כולה מזמינים מכוני הרשת נבדקים מגיל 60 ומעלה לבדיקת שמיעה ויעוץ מקצועי חינם וללא התחייבות, בכל רחבי הארץ.
אחד הקשיים המשמעותיים ביותר עבור לקויי שמיעה, הוא השתלבות בשיחה
המתקיימת בסביבה רועשת, למשל, בפגישות עסקיות, בארוחה משפחתית, או במפגשים חברתיים. הקושי בתפיסת הדיבור הנובע מליקוי השמיעה מצריך השקעת מאמץ רב ומוביל לקושי לתפוס ולזכור את הדברים שנאמרו. לעיתים קרובות הדבר פוגע ביכולת להשתלב בשיחה ומוביל לבידוד ולניתוק מהסביבה של האדם לקוי השמיעה. חברת OTICON הדנית נושאת בשורה מרעישה ללקויי השמיעה ברחבי העולם, בהציגה את מכשיר השמיעה המהפכני ויוצא הדופן ה-Opn.

כיצד פועל ה-OPN?

המכשיר עובד בהתבסס על הנחת היסוד כי חלק גדול של כישורי השמיעה שלנו נעשה למעשה במוח ולא באוזן-BrainHearing. הוא מחקה את פעילות המוח ומצליח באמצעות מעבד עוצמתי להביא את השמיעה דרך מכשיר השמיעה קרוב מאי פעם למצבה הטבעי. המכשיר “מאזין” לסביבה, דוגם אותה ב-360 מעלות מאה פעמים בשנייה ויכול לזהות ולאפיין את קולות הסביבה השונים, למשל האם מדובר בדיבור, ברעש או בקולות רקע.
הסוד בהצלחתו של המכשיר טמון במעבד העצמתי, שמסוגל לעבד את הצלילים מהר יותר פי 50 ממה שהיה עד כה. מכיוון שהמכשיר מעבד את הצליל במהירות גבוהה, הוא מצליח להקל על השומע לזהות מהיכן מגיעים הצלילים ולהתמקד בהצלחה רק באחד ולהבין את הנאמר בפחות מאמץ שמיעתי. העיבוד המהיר מאפשר לשמוע דיבור בצורה יעילה על פני רעשי רקעהעיבוד המהיר מאפשר לשמוע דיבור  בצורה יעילה על פני רעשי רקע, גם כאשר יש  מספר דוברים האינפורמציה האקוסטית מגיעה למעבד בכל 10 מלשניות והמעבד מנתח את כל סוגי הצלילים מכל הכיוונים במרחב, ל-opn  אפשרות  להתחבר באופן אלחוטי לטלפון הסלולרי, לאוזניות סטריאו לטלוויזיה ועוד. האינפורמציה האקוסטית מגיעה למעבד בכל 10 מלשניות והמעבד מתייחס לכל סוגי הצלילים מכל הכיוונים.ה-OPN מסוגל להתחבר בחיבור אלחוטי לטלפון הסלולרי לאוזניות סטריאו, לטלוויזיה ועוד. זה המכשיר הראשון מסוגו בעולם שמתחבר לאינטרנט, שולח התראות לסלולרי בשיטת “הבית חכם” וכן ניתן לאיתור מרחוק במקרה של אבדן. החיבור לנייד למעשה מהווה גם חיבור לשימושים השונים באינטרנט.

המתכון הסודי של מדטון-הדים

פריצת הדרך עם מכשיר ה-OPN אינה מתאפשרת ללא שיטת העבודה הייחודית של מומחי הרשת, מדטון-הדים הינה חלק מקונצרן השמיעה הבינלאומי William Dimantששמה לה למטרה להוביל בסטנדרטים מקצועיים טכנולוגיים ושירותים את תחום השמיעה בארץ ובעולם, החל משלב הדיאגנוסטיקה ועד לשלב השיקום.
הכוח המניע של מדטון- הדים ומה שהופך אותה לגוף המקצועי והמוביל כיום בתחומו, הנו הצוות המוביל של עשרות קלינאי תקשורת המומחים באבחון ובהתאמת מכשירי שמיעה. הצוות האודיולוגי עובר הדרכות והכשרות ייחודיות בארץ ובחו”ל, ומוביל את התחום בסטנדרטים הגבוהים ביותר. בכל מכוני השמיעה של הרשת ברחבי הארץ פועלים הצוותים בשיטת התאמה ייחודית לרשת מדטון-הדים הכוללת סדרת בדיקות מעמיקות המבוצעות לפני ואחרי התאמת המכשירים, תוך שימוש במכשור מתקדם על מנת לוודא כי לכל לקוח נבחרו מכשירי השמיעה המתאימים ביותר לצרכיו ולמאפייני השמיעה והאוזן שלו, וכי המכשירים אכן מספקים לכל אחד ואחד את התוצאות המיטביות ביותר לאחר שהותאמו.
פרוטקול התהליך הייחודי הזה הוא תוצאה של אחד העקרונות הבסיסיים המובילים את השיטה במדטון הדים: התאמה מוצלחת של מכשירי שמיעה תלויה בשילוב הבלתי נפרד בין הטכנולוגיה הטובה ביותר(המכשיר) לליווי המקצועי ברמה הגבוהה ביותר (האודיולוג/קלינאי התקשורת)