צלצולים באוזניים לאחר האזנה לקונצרט בעוצמות חזקות – מדוע זה אינו סימן מבשר טובות?

חשיפה לעוצמות חזקות לעיתים קרובות גורמת לפגיעה קבועה ביכולת השמיעה.

כשאתה יוצא מקונצרט רועש או מאירוע ספורט קולני עם צפצופים באוזניים, קרוב לוודאי שאתה ממתין עד שהצפצופים ייעלמו באופן הדרגתי ואתה חושב שהבעיה חלפה… האמת היא שנגרם כבר נזק מסוים לשמיעתך. בכל גיל יש לדאוג להגן על האוזניים מחשיפה לרעשים חזקים. צלצולים באוזניים ועמימות בשמיעה לאחר חשיפה לקולות חזקים מהווים סימן לכך שגרמת לעומס יתר לאוזניים, כך טוענת ד”ר שרון סנדרידג’ מנהלת השירותים האודיולוגיים במרפאת קליבלנד. לדבריה בעבר התופעה נקראה “ליקוי שמיעה זמני” כי ההשערה היתה שלאחר כ-8 שעות השמיעה תחזור לגבולות הנורמה.

כיום אנו יודעים שהנזק אינו זמני אלא קבוע. יתכן שהנזק לא יבוא לידי ביטוי בבדיקת שמיעה שגרתית אבל הוא יבוא לידי ביטוי ביכולת שלך לעבד את המידע השמיעתי במיוחד בסביבות רועשות.

הנזק מצטבר לאורך זמן.

קונצרטים רועשים, אופנועים, כלי עבודה רועשים – כל אלה יכולים להוסיף ולגרום לירידת שמיעה חד כיוונית. עם העלייה בגיל השמיעה יורדת באופן טבעי אבל חשיפה לרעש לאורך זמן תגרום לירידה מוקדמת יותר בשמיעה. לדבריה של ד”ר סנדרידג’ הדבר ניתן למניעה ב-100%. מומלץ מאד להשתמש בהגנה נגד רעש בכל סיטואציה בה נחשפים לרעש חזק לאורך זמן. אם אתה צריך להגביר את קולך כדי שאנשים ישמעו אותך – קרוב לוודאי שאתה נמצא בסביבת רעש עם גורם סיכון. יש השפעה לפרק הזמן בו הנך חשוף לרעש החזק. אם אתה גוזם דשא כ-5 דקות קרוב לוודאי שאינך מסכן את שמיעתך, אבל אם תמשיך ותעשה זאת כשעתיים קרוב לוודאי שנכנסת לאזור הסיכון של פגיעה בשמיעה. NIOSH – המכון הלאומי לבריאות ובטיחות תעשייתית בארה”ב קבע עוצמת סף סיכון של 85 דציבל. חשיפה ארוכה לרעש מעל עוצמה זאת יכולה לגרום לנזק למבנים העדינים שבאוזן. רב האנשים יכולים להיות חשופים לעוצמה של 85 דציבל למשך 8 שעות ללא גרימת נזק. עוצמה של קונצרט רוק היא 100 דציבל ומעלה. בעוצמה זאת אוזניך מוגנות לפרק זמן של 15 דקות, חשיפה לעוצמות אלו לפרק זמן ארוך יותר מחייבת שימוש בהגנה על האוזניים.

ניתן להגן על השמיעה באמצעות אוזניות או אטמי אוזניים.

באוזניות נגד רעש קיימים 2 סוגים:

  • אקטיביים – עם מערכת אלקטרונית שדואגת להגביר את הדיבור תוך כדי הנחתת רעש.
  • פסיביים – מנחיתים את הרעש.

אוזניות נגד רעש יעילות מאד בשימוש תוך כדי עבודה ברעש, רכיבה על אופנוע, גיזום דשא ועוד. חשוב מאד לדאוג לאטימה מלאה בין האוזניות לאוזן. אטמי אוזניים מותאמים למידת האוזן ונותנים הנחתה גדולה וטובה יותר של הרעש. הם קלים וקטנים ומציעים הגנה טובה למקומות עבודה למקומות עבודה רועשים כמו בתי חרושת, שדה תעופה ועוד. המטרה היא למצוא את אטמי האוזניים שמותאמים בצורה אופטימלית נוחה וקלה לאוזניים.